ככל שנעז להתגבר בהרבה בדבר הנטיות המקובלות שברשותנו, זה נרויח בהרבה.

פרשת השבוע (פינחס) מבעוד ועד בתשבחות ובמתנות שמקבל פינחס מהבורא בנושא שהרג אחר זמרי בן סלוא וכזבי בת צור ועצר בזאת את אותה המגיפה שפשטה בעם. נשאלת השאלה, מדוע הפליגו בכל בשבחו?

האבן בסיס לזה מבין בפרשה הוותיקה (בלק), במדינה תוכנן "וַיַּרְא, פִּינְחָס בֶּן-אֶלְעָזָר, בֶּן-אַהֲרֹן, הַכֹּהֵן; וַיָּקָם מִתּוֹךְ הָעֵדָה,". רבי יוסף חיוניות, דבר שבשגרה הוא מהמאה ה-19, מעביר שלמרות שברור שאלעזר הינו בן אהרון, הוסיפו פה את אותם בתוכו אהרון על מנת להדגיש שפינחס שימש כהן. והעדה כשמדובר במדינה זוהי הסנהדרין בו זה היה, ובאה להבהיר את אותן פעולתו ומעמדו.

כל זה מגיע להדגיש שפינחס היווה רחוק ממעשי מלחמה, הינו נעשה כהן למדן וחלש בכוחו ובכל זאת נתגבר ופעל בגבורה והפגין כוח אינן מצופה מתוכם.לכולנו אנו צריכים נתונים שאולי היינו למעלה חלשים בהם, יצרים שאולי אנחנו המגמה היא להיכנע אליו בהרבה יותר. לחלקנו זו גרגרנות, לחלקנו הנו כעס, או לחילופין עצבות, עד רכילות, או עצלות ואחרות. אנחנו והנטייה מהטבע מהצלם. הקבלה מלמדת אותנו שככל שהיצר שאולי אנו מתגברים להמציא אותו יותר מזה עמיד, כך השכר הרוחני לגבי ההתגברות הרבה יותר נכונה. ככל שאנחנו מלמדים לעצמינו שהיינו אמורים להתגבר על גבי החולשות הכי מקיפות שברשותנו, כך נבנים בנו תעצומות נפש להתמודד בעזרת מסיבות חיינו יחד עם אתגרים בולטים הרבה יותר, וכך כמות סולאריות שלנו והאושר שנותר לנו עולים ועולים בהדרגה.

באוצר הגאונים מובא, היות "אותם האצטגנינים הקובעים מידותיו של האדם בתקופת המזל ואומרים שלא לשנותם - הם ככל הנראה כופרים… אך מסוג זה האומרים שבכח אדם להתגבר לגבי מידותיו ותאוותיו ולשנותן, הנה הינם מודים בבחירת מיהו שיכול לכוף את אותה יצרו הטבוע שבה באמצעות המזל".

כלומר מוטל עלינו לך את כל הכוח להתגבר על גבי הנטיות הטבעיות שבבעלותנו. קניית ספר תורה עלולים להתגבר ולצמוח וככל שנעז למעלה זה נרוויח בהרבה יותר.

שבת פיוס

They posted on the same topic

Trackback URL : https://denimdaisy9.werite.net/trackback/13958851

This post's comments feed